AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2021-06-14 10:27:36 Büyükşehirden asfalt seferberliği 2021-06-14 09:44:12 Deva partisi ilçe başkanlığına hamdi ala atandı 2021-06-13 13:03:30 Abb neyi bekliyor? 2021-06-13 11:53:41 Yazır sanayi yollarının içler acısı durumu 2021-06-07 14:23:17 Refik bayram yazdı 2021-06-04 16:51:35 Serhat oğuz (kahramankazan belediye başkanı 2021-05-23 12:38:56 Chp önce çuvaldızı kendine batırmalı 2021-05-17 14:11:03 Keneye önlem alınmalı

Çiğdem aşı şenliği yapıldı

ÇUBUK
07 Nisan 2015 Salı 14:24:43

 

Çubuk Belediyesi eski geleneklerin unutulmaması yeni nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla "Çiğdem Aşı" programı düzenledi.

Akkuzulu Mahallesi’nde Çiğdem Aşı programı düzenlendi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı programda kazanlarda pişirilen çiğdem aşı dağıtıldı.

Çubuk Belediyesi tarafından organize edilen ve Akkuzulu, Kapaklı, İmam Hüseyin, Eskiçöte Mahalle Muhtarlarıyla ortaklaşa düzenlenen Çiğdem Aşı programında unutulmaya yüz tutmuş eski gelenekler yaşatıldı. 

Akkuzulu Ortaokulu öğrencileri yöresel kıyafetler giyerek çiğdem toplarken, çiğdemleri çalıya bağlayıp mani söyleyerek, kapı kapı dolaşıp, yağ, bulgur ve yumurta topladılar.

Akkuzulu Mahallesi meydanında yapılan ‘Çiğdem Aşı’ programı, Ankara Kulübü Seğmen Derneği Çubuk Şubesi Seğmen ekibi ile Akkuzulu Ortaokulu halk oyunları ekibinin gösteriyle başladı. Yörük çadırı ve sinsin ateşinin de yakıldığı programda eski gelenek ve görenekler yaşatılırken vatandaşlar doyasıya eğlendi.

Sunuculuğunu Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Karakuş yaparken, Çiğdem Aşı hakkında ve programın hangi amaçla düzenlendiği hakkında kısa bir bilgi verdi. 

Daha sonra konuşan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Akkuzulu Mahallesinin geleneklerini yaşatan bir mahalle olduğunu söyledi.

Akkuzulu’nun geçmişteki geleneklerin unutulmayarak yaşatılması nedeniyle şanslı bir yer olduğunu vurgulayan Başkan Acehan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben sizleri hem şanslı sayıyorum hem de bunu devam ettirdiğiniz için sizlere teşekkürlerimi, taktirlerimi sunuyorum. Bizim küçüklüğümüzde çiğdem aşı diye bu geleneği duyardık, ama gerçekten ben canlı olarak ilk defa şahit olacağım. Gerçekten Anadolu insanlarının, köylerin birliğini, dayanışmasını, özellikle bahar ayı ile birlikte nevruz gibi, hıdırellez gibi, çiğdem aşı gibi günlerin bu şekilde kutlanması toplumsal coşkuyu artırıyor, hem de dayanışmayı, sevgiyi, kardeşliği pekiştiriyor. Böyle günlerimizi inşallah kutlamaya bundan sonrada devam edeceğiz.”         

Belediye olarak unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri yaşatmak istediklerini aktaran Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma’da, geçmişte Akkuzulu, Kapaklı, İmam Hüseyin ve Eskiçöte mahallelerinde çok sık yapılan çiğdem aşı geleneğiyle bu çalışmalara başladıklarını söyledi. Bu tür etkinliklerin kültür mirası olduğunu savunan Acıelma, “Geçmişimizi örf ve adetlerimizi unutulmaya yüz tutmuş adetlerimizi gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. Mevcut devam eden geleneklerimize bu tür unutulan etkinlikleri de düzenleyerek geleceğimizin teminatı olan nesillerimize tanıtmak ve çocuklarımızın bu konudaki bilgilerini artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Çubuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personellerinin, Akkuzulu Mahallesi Muhtarı Halil Gökmen’in de büyük destek ve emek verdiği çiğdem aşı, aşçı Ayhan Şahan ve Akkuzulu Mahallesi hanımları tarafından imece usulü ile hazırlandı. 

Aş dağıtım programı çiğdem aşı duası yapılarak kazanların kapaklarının açılmasıyla başladı. Daha sonra Başkan Achan tarafından yumurta, bulgur, tereyağı ve çiğdemden hazırlanan ‘Çiğdem Aşı’ davetlilere dağıtıldı.

Programa Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş, Türk Kızılay’ı Çubuk Şubesi Başkanı Selahattin Koç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Ak Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, MHP İlçe Başkanı Adem Kisecik, Köylü Ressam Halil Basri Uluğ, Çubuk Belediyesi birim müdürleri Ahmet Karakuş, Veyis Almış,  muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

cigdem_asi_01-vert.jpg

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 3897  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Çiğdem aşı şenliği yapıldı / 2015-04-07 14:24:43
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler
Kuruçay köyü vişne festivali ile şenlenecek
Kuruçay Köyün de bu yıl 8. düzenlenecek "Vişne, Kültür ve Dostluk Festivali" etkinlikleri gerçekleştirilecek.
Köylü pazarı için tezgah kuraları çekildi
Perşembe günleri kurulan Köylü Pazarı tezgah kuraları çekildi.
Köylüler şükür duasına çıktı
ÇUBUK'TA KÖYLÜLER ŞÜKÜR DUASINA ÇIKTI


Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 6
Bugün toplam         : 766
Toplam ziyaretçi     : 6784507

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş