AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2019-10-13 22:14:58 Çubukspor şeytanın bacağını kırdı 2019-10-13 13:12:17 Çubukabad 1402 dernekler fedarasyonu kuruldu 2019-10-09 13:20:28 Çubuk'a millet bahçesi yapılıyor 2019-10-09 13:02:59 Yüksel demirel bgugsaş gn. md. yardımcılığına atandı 2019-10-04 14:50:40 Gözünaydın çubuk 450 milyonluk yatırım onaylandı 2019-10-04 11:21:23 Mhp çubuk ilçe başkanı ali çankaya istifa etti 2019-09-29 12:23:02 Başkan kılıç taraftar gruplarıyla kahvaltıda buluştu 2019-09-28 16:52:07 Haydi maça : çubukspor - göynük belediyespor

Kanser için yürüdüler

ÇUBUK
04 Nisan 2014 Cuma 11:11:06

 Kaymakam ve Başkan kansere dikkat çekmek için yürüdüler.

Çubuk Toplum Sağlığı Merkezi tarafından organize edilen etkinlik kapsamında Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin ve Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ın da olduğu Çubuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, çağın vebası olarak bilinen kansere dikkat çekmek için yürüyüş yaptı.

Çubuk’ta ‘1-7 Nisan Kanser Haftası’ nedeniyle Çubuk Toplum Sağlığı Merkezi tarafından bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinlikler kapsamında Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara Halk Sağlığı Şube Müdürü Demet İmamoğlu, Çubuk Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Funda Demirhan Çil, aile hekimleri, doktorların ve Çubuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin de olduğu kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için bir yürüyüş yapıldı.  

Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün de destek verdiği kanserde farkındalık yürüyüşü için Çubuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi önünde bir araya gelen katılımcılar ve öğrenciler, ellerinde pankartlar ile Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi üzerinden Atatürk Parkı’na kadar yürüdüler.

Yaklaşık bin 500 metre mesafe yürüyen grup, ellerinde 'Kansersiz yaşam elinizde', 'Erken teşhis hayat kurtarır', 'Hormonsuz Beslenelim' yazılı dövizler taşıdılar.

Kanser hastalığına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş yaptıklarını söyleyen Çubuk Kaymakamı Şahin, ’’Yürüyüşte ki amaç ilçemizde ki insanların kanser bilincinin artırılmasıdır. Çağımızın vebası olarak adlandırılan kansere karşı insanlarımızın daha bilinçli olmasını sağlamaktır. Bu vesile ile insanların kanser taramalarına ilgisini artırmaktır. Sağlıklı beslenme hareketli yaşam konusunda bilinç oluşturmak için bir takım faaliyetler düzenlendi. Sanıyorum ki bu tür faaliyetler toplumumuzda karşılığı bulunacaktır. Önemli olan sadece sağlık kuruluşlarından gerekli hizmetleri almak değil, aynı zamanda ben özellikle vurgulamak istediğim doğal gıda tüketimi, sağlıklı beslenme ve özellikle hareketli yaşam konusunda duyarlı olmak gerekiyor. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusunda Çubuk ‘ta yaşayan birisi olaraktan ben kendim şahsen ve yeni Başkanımız Tuncay Acehan Beyde iyi bir örneğiz. Ben günlük yaklaşık bir saat on dakika yürüyorum. Yani yapmadığım bir şeyi sizlere tavsiye etsem elbette etkili olmaz. Bunu bizzat haftanın yedi günü yapmaya çalışıyorum. Ben bunu bütün halkımıza tavsiye ediyorum. Ben bu etkinliğe katılan bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Kanserin dünya‘da ki ölüm nedenlerinin başta gelen hastalıklardan birisi olduğunu vurgulayan Çubuk Belediye Başkanı Acehan, bir hekim olarak kanserle mücadelenin erken teşhis ile başlaması gerektiğini ve belirli aralıklarla kontrollerle, testlerle kanserle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Halkın bu konuda bilincini artırmak gerektiğini anlatan Acehan, şunları söyledi:

’’Kanser erken teşhis ile önlenebilinen ve ölüm yüzdelerini azaltma olabilen bir hastalıktır. İnsanlık kanseri yenecek bir gün mutlaka. Bizi toplumumuza halkımıza kanserle savaş hakkında bilinç yerleştirmek için bugün böyle bir yürüyüşe katıldık. Ben bu konuda görev aldığım için kendimi çok mutlu addediyorum. Doktor olmamız hasebiyle bu da bizim ilk etkinliğimiz oldu.’’

Hafta dolayısıyla çeşitli etkinlikler yapacaklarını belirten Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Funda Demirhan Çil, haftanın amacına yönelik kanser hastalığının erken teşhisle önlenebilir veya tedavisi olabilir bir hastalık olduğunu vurgulamak istediklerini ifade ederek, ’’Öncelikle kanser hem tüm dünyada hem de ülkemizde kalp damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedenidir. Bu öldürücülüğünün yanı sıra bıraktığı sakatlıklar ve tedavisinde ki yüksek maliyet iş gücü ve ülke ekonomisini büyük ağır yükler vermektedir’’ şeklinde konuştu.

Atatürk Parkında yapılan konuşmaların ardından kurulan stantlarda çeşitli ikramlar yapılırken, bilgilendirici broşürler dağıtıldı.  

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 3971  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Kanser için yürüdüler / 2014-04-04 11:11:06
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler


ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 9
Bugün toplam         : 4089
Toplam ziyaretçi     : 5837797

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş