AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2021-06-14 10:27:36 Büyükşehirden asfalt seferberliği 2021-06-14 09:44:12 Deva partisi ilçe başkanlığına hamdi ala atandı 2021-06-13 13:03:30 Abb neyi bekliyor? 2021-06-13 11:53:41 Yazır sanayi yollarının içler acısı durumu 2021-06-07 14:23:17 Refik bayram yazdı 2021-06-04 16:51:35 Serhat oğuz (kahramankazan belediye başkanı 2021-05-23 12:38:56 Chp önce çuvaldızı kendine batırmalı 2021-05-17 14:11:03 Keneye önlem alınmalı

Nadir çetinkaya; hobi bahçeleri af kapsamına alınsın

İYİ PARTİ ANKARA İL YÖN. KUR. ÜYESİ
26 Nisan 2021 Pazartesi 11:57:35

   NADİR ÇETİNKAYA (İYİ Parti Ankara İl Yön Kur. Üyesi)

   HOBİ BAHÇELERİ AF KAPSAMINA ALINSIN,

    BURADAN YARATILAN FON ÇİFTÇİLERİMİZE HİBE OLARAK DAĞITILSIN !

İYİ Parti Ankara İl yönetim kurulu üyesi ve 2. Bölge başkanı Nadir Çetinkaya Hobi bahçeleri ile ilgili yaptığı açıklamada hobi bahçeleri af kapsamına alınsın, bir düzenleme getirilerek  vatandaşlardan mağduriyetten kurtulsun dedi.

Çetinkaya yaptığı açıklamada”2020 yılının Kasım ayında Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7255 sayılı yasa, pandemi tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasaklarında vatandaşlarımızın bir kaçış, nefes alma alanı olarak istifade ederek rağbet gösterdikleri “hobi bahçelerini” dev bir sorun olarak gündemimize yerleştirdi.

30 senelik bir geçmişte arazinin düzenlenmesi, tarımın korunması, toprağın verimli kullanımına matuf yasaların uygulanmadığı, düzensizlik ve plansızlık içinde bir emlak rantına dönüştürülen hobi bahçelerinin tarımsal üretimimizi tehdit eder bir hale geldiği safhada getirilen yasal düzenleme, maalesef tarım arazilerinin korunarak dönüştürülmesini sağlamadığı gibi binlerce vatandaşımızı hapis ve para cezaları ile karşı karşıya bıraktı.

Bugün 1yıldan 3yıla kadar hapsi istenen vatandaşlarımız ceza mahkemeleri kapılarında çözüm beklemekte, idari para cezalarına ilave olarak “eski hale getirme” talimatı verilmiş bahçelerdeki yapılar, kurulu düzenler için yıkım faaliyetleri yürütülmektedir.

Öncelikle şu hususun şerh edilmesi gereklidir ki; Tarım Arazilerinin Korunması meselesi İYİ PARTİ’nin bir milli güvenlik meselesi kabul ettiği öncelikli kırmızı çizgimizdir.

Bundan sonraki süreçte yasal düzenlemelerin tatbiki ile bu konuda gerekli tüm tedbirlerin alınması konusunda takipçi olacağımızı kamuoyuna ilan etmekle birlikte;

Parasını ödeyerek tapu sahibi olan, bir çoğu belediyelerle ilişkili-iltisaklı emlakçılar, kooperatifler tarafından pazarlanan hobi bahçelerini satın alan, izinleri alınmış, belediye hizmeti tahsis edilmiş, elektriği suyu bağlanmış bahçelerde mütevazı organik tarımsal üretimine çabalayan vatandaşlarımızın da mağduriyetleri ivedilikle telafi edilmelidir.

Yasanın getirdiği hapis, idari para cezası ve yıkım yaptırımları ile her ne kadar söz konusu alanların yeniden tarım arazisine dönüştürülmesi öngörülmekte ise de, bunun gerçekleştirilmesi de fiilen mümkün görülmemektedir.

Zira aynı parselde kurulu bitişik bahçelerden bir kısmı imar affı kapsamında yasaya uygun hale gelmiş, bir kısmı imar affından istifade etmediğinden yıkım kararına maruzdur. Yan yana dizili bulunan bahçelerden biri imar affı kapsamında muhafaza edilirken bitişiğindeki bahçenin yıkılması halinde o alanda etkin bir tarım faaliyeti yapılması nasıl mümkün olacaktır?

Mevcut düzenleri içerisinde bu alanlardan tarımsal istifade imkanı kalmamıştır. Nitekim yıkımı yapılacak  yapılar da kurulu düzen, milli servettir. Bugüne kadar ihmal ile geldiğimiz noktada milyonlarca liralık milli servetin enkaza dönüştürülmesi yazıktır, günahtır.

Bu gündem üzerine İYİ PARTİ olarak çözüm önerimiz;

 Halihazırda valiliklerce tespiti yapılan hobi bahçelerinin mevcut yapılaşma durumlarının kayıt ve tutanak altına alınması ile yasada amir m2 başına 10TL’lik idari para cezasının tatbik edilmesi suretiyle bu alanların “af” kapsamına alınmaları, yıkım tehdidinden kurtarılmaları ile;

M2 başına 10TL olarak uygulanan idari para cezasının oluşturulacak mahsus bir fon içerisinde toplanması, toplanan bu paranın tamamının bölgede Ziraat Odasına kayıtlı olarak tarım ve hayvancılık faaliyeti yapan çiftçilerimize karşılıksız hibe olarak dağıtılmasıdır.

Çözüm önerimizin dayanağında tüm batı ülkelerinde şehrin gürültüsü, trafiği, kirli havasından kaçan insanların organik tarımsal üretimlerini yapmaları, stresten arınmaları ve en önemlisi çocukların tarımsal üretim ile tanıştırılarak bu alanda yetiştirilmeleri gerekliliğinin bilimsel bir gerçeklik olarak kabulü ile devlet eliyle kurulan hobi bahçelerinin verimliliğine paralel olarak;

Pandemi döneminde bir Milli Güvenlik Sorunu haline gelen tarım ve hayvancılık meselesinin kahramanları çiftçilerimizin içinde bulundukları maddi darboğazda yaratılacak bir kaynağın adeta üretimimize ilaç olacağı gerçeği bulunmaktadır”.

Bu nedenle, “Hobi Bahçeleri Af Kapsamına Alınsın, Yaratılan Fon Çiftçilerimize Dağıtılsın” sloganı ile yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 246  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Nadir çetinkaya; hobi bahçeleri af kapsamına alınsın / 2021-04-26 11:57:35
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler


ÇUBUK YENİHABER

Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 6
Bugün toplam         : 197
Toplam ziyaretçi     : 6744140

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş